Przemyśl - serwis TIR BUS Wulkanizacja Sprzedaż Opon

Przemyślak.pl
Przemyski serwis ogłoszeniowy

Dodaj Ogłoszenie
Potwierdź
Kasuj

Ogłoszenia w serwisie: 14057 / Ogłoszenia oczekujące: 16
Szuk. zaawan.

Informacje dotyczące przetwarzania danych osobowych w związku z RODO są umieszczone w Polityce prywatności
Serwis używa CIASTECZEK. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na zapisywanie ciasteczek na swoim komputerze zgodnie z regulaminem serwisu
Mieszkania Przemyśl Nauka jazdy, prawo Jazdy Przemyśl Przewody wężę zakuwanie produkcja naprawa Sprzątanie mycie okien przeprowadzki Autolaweta Przemyśl Sufity napinane Przemyśl Canal+ Przemyśl Zwrot podatku Holandia Przemyśl Wywrotka Minikoparka Usługi Lombard Przemyśl Serwis GSM Przemyśl Reklama Przemyśl
Artykuł

Egzamin na prawo jazdy - poradnik


Egzamin na prawo jazdy to dla wielu osób źródło dużego stresu. Boją się, że nie uda się go zaliczyć za pierwszym razem, a marzenia o prowadzeniu pojazdu odsuną się w czasie. Jeśli i Ciebie czeka to wyzwanie, dowiedz się, jak możesz zwiększyć swoje szanse na otrzymanie prawa jazdy.

Według informacji udostępnionych przez Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego w Przemyślu zdawalność egzaminu kat. B w styczniu 2024 r. była na poziomie 41%. 56% osób przystępujących do części teoretycznej zaliczyła ją z wynikiem pozytywnym. Z kolei zdawalność praktyki wyniosła 45%.

Formalności przed przystąpieniem do egzaminu na prawo jazdy

Zanim przystąpisz do egzaminu, musisz dopełnić szeregu formalności. Przede wszystkim sprawdź, jakie są wymagania dla konkretnej kategorii prawa jazdy. Jeśli chcesz jeździć autami osobowymi, to musisz uzyskać uprawnienia kat. B. Są one dostępne dla osób pełnoletnich. Jeśli jeszcze nie masz 18 lat, to kurs możesz rozpocząć na 3 miesiące przed urodzinami.

Pamiętaj! Jeśli chcesz przystąpić do kursu jeszcze przed ukończeniem 18 lat, musisz przedstawić pisemną zgodę rodziców lub opiekunów.

Kolejnym krokiem jest wykonanie badań lekarskich. Mają one wykluczyć przeciwwskazania do kierowania pojazdami. W niektórych przypadkach konieczne jest także przejście badań psychologicznych. Kogo one obowiązują? M.in. osoby, które chcą uzyskać prawo jazdy kat. C1, C1+E, C, C+E, D1, D1+E, D, D+E lub utraciły swoje uprawnienia i chcą je odzyskać. Więcej informacji na temat psychotestów znajdziesz pod adresem: https://rankomat.pl/samochod/psychotesty.

Po otrzymaniu zaświadczenia od lekarza musisz złożyć wniosek o założenie Profilu Kandydata na Kierowcę (PKK). Możesz to zrobić osobiście w Wydziale Komunikacji lub przez Internet. Do wniosku dołącz zaświadczenie oraz odpowiednią fotografię. Dopiero po wyrobieniu numeru PKK możesz zapisać się na kurs do wybranej szkoły jazdy. Po jego zakończeniu przychodzi czas na egzamin państwowy.

Jak przebiega egzamin na prawo jazdy kat. B?

Pierwsza część teoretyczna to test jednokrotnego wyboru składający się z 32 pytań. 20 z nich dotyczy podstawowej wiedzy m.in. z zakresu zasad ruchu drogowego. Kolejne 12 to zagadnienia specjalistyczne. W części teoretycznej można uzyskać maksymalnie 74 punkty. Aby zaliczyć egzamin, trzeba ich uzyskać 68.

Po zdaniu pierwszej części zostaniesz dopuszczony do praktyki. Ten egzamin składa się z dwóch etapów. Pierwszy z nich to wykonywanie manewrów na placu. Drugi polega na poruszaniu się po drogach publicznych. Jeśli poprawnie wykonasz polecenia egzaminatora, nie popełnisz dwukrotnie tego samego błędu i nie stworzysz zagrożenia w ruchu, to otrzymasz pozytywny wynik. Swoje prawo jazdy będziesz mógł odebrać w odpowiednim urzędzie. Średni czas oczekiwania na dokument wynosi około 14 dni roboczych. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat zagadnień związanych z prawem jazdy, zapoznaj się z wpisem znajdującym pod adresem: https://rankomat.pl/prawo-jazdy.

O czym trzeba pamiętać, przystępując do egzaminu na prawo jazdy?

Przede wszystkim przystępując do egzaminu praktycznego, powinieneś mieć pewność, że opanowałeś wykonywanie wszystkich manewrów. Musisz czuć się pewnie za kierownicą. Jeśli uważasz, że kurs nie był dla Ciebie wystarczający, aby zostać kierowcą, skorzystaj z jazd doszkalających. Dzięki nim poćwiczysz swoje umiejętności oraz poczujesz się zdecydowanie pewniej w różnych sytuacjach na drodze. Pamiętaj o tym, aby zadawać pytania i konsultować wszelkie wątpliwości, które pojawiają się w Twojej głowie. Mimo dodatkowych kosztów związanych z jazdami doszkalającymi warto się na nie zdecydować. W ten sposób znacząco zwiększysz swoje szanse na zdanie egzaminu.

Zapoznaj się także z najczęściej popełnianymi błędami przez kandydatów na kierowców. Zalicza się do nich m.in. nieprawidłowe przygotowanie samochodu do jazdy, niedostosowanie stylu jazdy do aktualnych warunków oraz nieustępowanie pierwszeństwa przejazdu. Jeśli także masz z nimi problem, poświęć nieco czasu na to, aby zapoznać się z zasadami ich prawidłowego wykonywania.

W dniu egzaminu postaraj się być odprężony oraz spokojny. Nadmierny stres nie jest dobrym doradcą i może spowodować, że nawet najlepiej przygotowany kandydat zacznie popełniać błędy. Nie traktuj egzaminatora jako swojego wroga, gdyż jego zadaniem jest jedynie ocena Twoich umiejętności. Jeśli nie zrozumiesz wydanego polecenia, poproś o jego powtórzenie. Pamiętaj, aby na egzamin założyć wygodne buty, w których będziesz dobrze czuć gaz, hamulec i sprzęgło.

Egzamin na prawo jazdy może wiązać się z dużym stresem i niepokojem. Dla wielu osób uzyskanie uprawnień ma ogromne znaczenie. Jeśli dobrze przygotujesz się do egzaminu, znacząco zmniejszysz niepotrzebne nerwy. Maksymalnie wykorzystaj czas spędzony z instruktorem podczas kursu. Zadawaj pytania, aby usystematyzować swoją wiedzę. W dniu egzaminu postaraj się opanować nerwy i podejść do niego spokojnie, aby jak najlepiej zaprezentować swoje umiejętności.



Korzystając z serwisu www.ogloszenia.przemysl.pl akceptujesz jego regulamin!
Copyright © 2005 - 2024 ogloszenia.przemysl.pl